Syndrom suchego nosa

Uczucie suchości w nosie to jedna z częstszych dolegliwości laryngologicznych. Przypadłość utrudnia oddychanie, nierzadko sprawia ból i zdecydowania pogarsza komfort codziennego życia. Jak powstaje syndrom suchego nosa i jak radzić sobie z tym problemem?

Przyczyny

Jakkolwiek suchy nos może być objawem wielu schorzeń (np. przewlekłego nieżytu nosa, chorób automimmunologicznych czy niedoczynności tarczycy), zazwyczaj jego przyczyny są w zasięgu naszego wzroku. Najwięcej szkód wyrządza naszym nosom suche powietrze. Pomieszczenia, w których przebywamy na co dzień są wysuszone wskutek silnego ogrzewania (okres zimowy) oraz klimatyzacji (okres letni). Niekorzystnie na nasze górne drogi oddechowe wpływa także dym papierosowy. Śluzówka nosa może ulec wysuszeniu również wskutek infekcji wirusowej. Delikatny nabłonek nosa ulega wówczas zniszczeniu przez działanie wirusa. Innym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na utratę nawilżenia przez błonę śluzową nosa jest alergia (np. pyłki lub roztocza kurzu).

Objawy

Najczęstszą oznaką syndromu suchego nosa jest uporczywe swędzenie, ale możliwy jest także dyskomfort w okolicy nosa i gardła. Jest to konsekwencja podrażnienia śluzówki nosa przez wdychane powietrze. Suchy nos objawia się także kichaniem, obrzękiem śluzówki, a sporadycznie także krwawieniem z nosa. Zdarza się, że wskutek tej dolegliwości upośledzone zostają zmysły powonienia i smaku. Jeśli dolegliwości te nie są połączone z innymi objawami, mogącymi sugerować infekcję czy inne schorzenie, możliwe, że właśnie doświadczamy suchości śluzówki nosa.

Leczenie

Kluczem do uporania się z problemem suchości błony śluzowej nosa jest rozpoznanie przyczyny tej przykrej dolegliwości. Wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie czynników wpływających na wysuszenie nosa jest pierwszym krokiem w stronę lepszego samopoczucia. Kluczowym etapem walki z dolegliwością jest nawilżenie suchej śluzówki nosa, które zapewni nosowi odpowiedni poziom wilgotności. Samo nawilżenie jednak nie wystarczy. Wysuszona śluzówka nosa to śluzówka podrażniona, uszkodzona, wymagająca szybkiej odbudowy. Dlatego istotne jest, by preparat nawilżający miał także właściwości regeneracyjne, dzięki którym przywrócone zostaną funkcje błony śluzowej nosa.

Środki zaradcze

Najpopularniejszymi środkami zaradczymi w przypadku „problemów nosowych” są preparaty dostępne w postaci kropli i sprayu. Sięgamy po nie, bo kojarzymy je z uczuciem ulgi podczas zmagania się z katarem. Nie wszystkie preparaty są jednak przeznaczone do leczenia problemów związanych z suchym nosem. Większość z nich ma wyłącznie krótkotrwałe działanie nawilżające. W przypadku nieprawidłowego (bez zachowania odpowiedniej higieny) ich stosowania mogą być przyczyną kolejnych problemów (np. wtórnego zakażenia poprzez namnożenie bakterii). Ponadto, nieumiejętne użycie aplikatora oraz zbyt wysokie ciśnienie wody wyrzucanej z pojemnika mogą przyczynić się do uszkodzenia błony śluzowej. Warto zwrócić uwagę na żele do nosa, szczególnie te wzbogacone o takie substancje jak aloes i pantenol. Substancje te oprócz działania nawilżającego usuwają zalegającą wydzielinę i regenerują uszkodzoną śluzówkę nosa. Preparat na bazie naturalnych substancji znanych ze swoich właściwości regeneracyjnych koi i przynosi ulgę, zapewniając bezpieczeństwo, co jest szczególnie istotne w przypadku najmłodszych pacjentów. Dodatkowo, dzięki bezpiecznej aplikacji, zmniejsza się ryzyko uszkodzeń wrażliwej błony śluzowej nosa.